Domů > Fotografie > Cesta k fotografii

Cesta k fotografii

Zelené pleso – ohnisko: 17mm, 1/25s, f10, ISO 100 dvouřadé panorama cca 100 Mpixel

Cesta vedoucí k fotografii nemusí být vždy úplně snadná. Může to znamenat několikahodinový výstup v horách s batohem plným fototechniky a čekání na to pravé světlo a podmínky, které se třeba taky vůbec nedostaví, takže platí, že krajinářská fotagrafie se musí takzvaně vychodit. Je také vhodné dopředu si naplánovat co budeme chtít fotit a kdy, v jakém postavení budeme chtít mít slunce při našem oblíbeném východu a západu. To jsou věci které můžeme předvídat a taky trochu ovlivnit. Počasí v horách je však obvykle velmi proměnlivé a je třeba se na to důkladně připravit.

Scéna kterou bychom rádi zachytili může předstatovat také problémy pro naši techniku. Nevejde se ani na nejširší ohnisko našeho objektivu a již nemáme kam poodstoupit. Pak přichází v úvahu víceřadé panorama, kde je však podmínkou pro úspěšné složení použití panoramatické hlavy, což může být další kilo (ale i více) do našeho batohu. To že je třeba tuhý stativ považuji za samozřejmost. Problémem může být také velký dynamický rozsah scény, kde nám může pomoci technika skládání expozic.

Podařilo se nám tedy nasnímat podkladové fotografie pro naše budoucí panorama. V Lightroomu nebo jiném nástroji na vyvovávání RAWů provedeme vyvolání a základní úpravy snímků, které následně exportujeme do 16bit tif. Takto získanou sadu sestávíme v nástroji na skládání panoramat jako je Hugin nebo oblíbené PTGui. Jako výstup použijeme zase 16bit tif, který se naimportujeme zpátky do Lightroomu pro finální úpravy.

Celé to úsilí pak zničíme exportem do jpeg, který vystavíme někde na facebooku nebo jiném webu či fotogalerii. Ale ne, přeci chceme mít na co vzpomínat a necháme si vytisknout velkoformátový fotoobraz, který nám ozdobí náš domov a kde obrazová kvalita více než sta milionů pixelů náležitě vynikne.

Categories: Fotografie Tags:
  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy

*