Domů > Fotografie > Konverze na ArcaSwiss systém

Konverze na ArcaSwiss systém

Před dvěma lety jsem si pořídil dvojici kulových hlav od firmy Manfrotto. Jednalo se o modely 468MGRC2 a 496RC2. Hlavu 468MGRC2 využívám na stativu a 496RC2 sdílím mezi sliderem a kamerovým jeřábem. Postupem času a nasbíranými zkušenostmi jsem vyhodnotil že tuhost uchycení na destičce 200 PL-14 není pro moje účely a hmotnost používaného vybavení dostačující. Rozhodl jsem se tedy k přechodu na systém ArcaSwiss kompatibilní.

Není totiž třeba nakupovat rovnou novou hlavu. Existuje několik možností jak zajistit upgrade pouhou výměnou rychloupínací části. Samozřejmě to pak také obnáší výměnu všech používaných rychloupínacích destiček, takže to může být poměrně vysoká investice. Při zkoumání možností však možná také narazíte na skutečnost, že obchodníci s fototechnikou v našich končinách moc možností pro takovou konverzi nenabízejí a nezbývá než porozhlédnout se v mezinárodních vodách. Tam je situace o poznání příznivější. Konverze hlavy 468MGRC2 je v zahraničí velmi populární a existuje tedy hned několik možných variant. Například konverzní sada Wimberley C-12 včetně popsaného postupu konverze. Nebo například QR Clamp od Hejnar Photo, který je přímo určený na požadovanou konverzi. Touto cestou jsem se nakonec vydal i já a zároveň pořídil také konverzní destičku pro hlavu 496RC2. Na kterou jsem našrouboval Really Right Stuff B2 LR II 60mm LR clamp with dual mount. Na fotoaparát jsem trvale instaloval Really Right Stuff B70D-L Set: Includes Base + L-Plate, takže tím byla vyřešena i jedna rychloupínací destička. Ovšem destičky kompatibilní s ArcaSwiss systémem jsou hojně rozšířené, takže zde nebude problém se dovybavit a můžete sáhnout i po levnějších variantách z dálného východu, například zde 100mm destička. Nebo je možné využít také tento německý e-shop, který nabízí RRS sortiment v evropě a celou řadu příslušenství včetně destiček od různých výrobců a také již konvertovanou hlavu 468.

Upgrade komponenty RRS

Uchycení L-plate budí dojem velmi pevného spojení a také odolného vůči protočení, což byl nejvetší bolák krátkých destiček. Podobně se chovají také delší destičky s větší styčnou plochou. Uvidíme jak se výměna projeví v dlouhodobějším horizontu. Další významnou předností L-plate je možnost velmi pohotové změny orientace z horizontální na vertikální. Využítí pojistné aretační páky na RRS clampu umožňuje pohotovou výměnu techniky na slideru nebo jeřábu. Uchycení hlavy 496RC2 jsem navíc sjednotil mezi sliderem a jeřábem na stejný průměr závitu, takže se zjednodušilo také střídání hlavy na place, bez nutnosti instalace redukční závitové vložky, která dříve byla také příčinou uvolnění hlavy. Destičky které jsem ponechal od výrobce manfrotto jsou videodestičky 501PL, které upínám do adaptéru Manfrotto 577 na jeřábu nebo do videohlavy MVH502AH. Jelikož využívám také BlackRapid R-strap popruh, ani ten se nevyhne konverze z destičky 200 PL-14 uchycené šroubem FastenR Tripod (FR-T1) na systém Arca Swiss. Je možné zakoupit AS destičku a využít i stávající šroub T1. Avšak já použiju clamp, který se bude uchycovat na L-plate. Zde můžete zvolit řešení také od mnoha výrobců, například domácí a poměrně drahý Arcatech SwiftClamp. Nebo od RRS například B2-FABN 38mm Screw-knob clamp with strap bosses, či jeho  napodobeninu Andoer 38mm Aluminum Screw Knob Mini Quick Release Clamp z dalekého východu. Aby toho nebylo málo, uvedu ještě Clamp od společnosti Kirk QR Clamp 1. Do těchto clampů nezapomeňte při instalaci šroubu FR-3 provést zajištění závitu proti uvolnění kapkou loctite, což platí i pro plastovou anti-cinkací variantu šroubu, která má také kovový závit. Někteří obezřetnější ještě instalují pomocný zajišovací popruh s rychlospojkou, který by v takovéto sestavě bylo vhodné uchytit na L-Plate na jedné straně a popruh R-strapu na straně druhé. A do třetice je možné také zajistit karabinku proti samovolnému povolení a otevření v levnější variantě třeba smršťovací bužírkou, nebo plastovým zajišťovátkem Lockstar. Věřím že tímto článkem mohu inspirovat i někoho z Vás k podobnému kroku v menším či větším rozsahu, nebo k doplnění Vaší fotovýbavy o nějaký zajímavý komponent.

Categories: Fotografie Tags:
  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy

*